Article originally published at the IBSA website on 05 Dec 2023
Photographs by Gabriela Sabau/IJF Media

The 2023 IBSA Judo Grand Prix Tokyo at the Tokyo Metropolitan Gimnasium closed the competition’s calendar for 2023. The Road to Paris 2024 is now reduced to three major events next year; the time for all decisions as the way to the next Paralympics is getting very narrow.

Every point earned is crucial for the World and Paralympic rankings, and getting them into the cradle of Judo has, for sure, a special meaning.

Day 2 of the competition brought to the three tatamis available the heavyweight categories. In the men’s J1 class, Moldova ruled the gold medals with Oleg Cretul (-90kg) and Ion Basoc (+90 kg), defeating their opponents, the British Daniel Powell and the Azeri two-time Paralympic champion and three-time World champion, Ilham Zakiyev.

#Accessibility – The Azeri judoka Ilham Zakiyev, with blue judogi on the right side of the image, is holding the hands of Ion Basoc high, recognising the triumph of the judoka from Moldova, with white judogi on the left side of the image.

In the women’s competition, spotlight is on the North American duel in the J1-57kg with Liana Mutia (USA) and Priscila Gagne (Canada), with the victory pending to Liana, although both are well positioned in the Paralympic ranking towards Paris 2024.

#Accessibility – Podium of the women’s J1 -57kg at the 2023 IBSA Judo Grand Prix Tokyo with Henke Plugge, IBSA Referee Director, on the left side of the image, and Leandra Freitas, Grand Prix Tokyo Sport Director, on the right side of the image.

Check out the results of Day 2:

Tuesday, 5th
Men
J1 -90kg
1st – Oleg Cretul (MDA)
2nd – Daniel Powell (GBR)
3rd – Battugs Batkhuyag (MGL)
3rd – Cyril Jonard (FRA)
J1 +90kg
1st – Ion Basoc (MDA)
2nd – Ilham Zakiyev (AZE)
3rd – Ganbat Dashtseren (MGL)
3rd – Yerlan Utepov (KAZ)
J2 -90kg
1st – Helios Latchoumanaya (FRA)
2nd – Davurkhon Karomatov (UZB)
3rd – Zviad Gogotchuri (GEO)
3rd – Daniel Goral (GER)
J2 +90kg
1st – Revaz Chikoidze (GEO)
2nd – Zhurkamyrza Shukurbekov (KAZ)
3rd – Aloviddin Jurakulov (UZB)
3rd – Yerlan Konkiyev (KAZ)

Women
J1 -57kg
1st – Liana Mutia (USA)
2nd – Priscila Gagne (CAN)
3rd – Paula Gomez (ARG)
3rd – Maria Manzanero (ESP)
J1 -70kg
1st – Turuunaa Lkhaijav (MGL)
2nd – Theodora Paschalidou (GRE)
3rd – Dinara Kujulova (KAZ)
3rd – Matilde Lauria (ITA)
J1 +70kg
1st – Danitza Sanabria (VEN)
2nd – Christella Garcia (USA)
3rd – Feruza Ergasheva (UZB)
3rd – Roma Tampubolon (INA)
J2 -70kg
1st – Munisa Madrimova (UZB)
2nd – Khanim Huseynova (AZE)
3rd – Ina Kaldani (GEO)
J2 +70kg
1st – Rebeca Silva (BRA)
2nd – Zarina Raifova (KAZ)
3rd – Aidana Gazizkyzy (KAZ)
3rd – Dursadaf Karimova (AZE)